Top Eleven Karşı Taktik – Rakibe Göre Diziliş

Öncelikle şunu belirteyim, bu yazımızın asıl amacı top eleven karşı taktik ve top eleven rakibe göre diziliş konularını ele almak olsa da bu serüvenden bahsetmeden geçemeyeceğim. Top eleveni oynama sürem 3 yılı neredeyse geçti ve nedendir bilinmez top eleven bana her geçen sezon yeni süprizler sundu. Moral bozukluğu yaşadığım zamanlarda oyun bana adeta bir ilaç gibi geldi. Peki bu süreçte neler yaşadım neler yaptım biraz buna değineyim. Konumuz olması itibarı ile de top elevenda yenilmez taktiği aradım durdum. Bunun için çeşitli taktikler, oyuncular, emirler ve dizilişler kullandım, ha istediğimi aldım mı, evet ama yalnızca kendimle aynı seviyede oynayan oyunculara karşı ligi hep birinci seviyede tamamladım. Özellikle şampiyonlar ligindeki rakipler beni amansızca zorladılar ve tabi o zaman başka bir sitede yazdığım yazı ile tüm kullanıcıları aydınlattım. Çok başarılı oldum top eleven karşı taktik yazım oldukça fazla biçimde okundu, bu yazım rakibinize göre oynayacağınız veya oynamanız gereken taktiği içeriyordu ve ben ilk defa top eleven rakibe göre diziliş yazımda milyonlara hitap ettim. Peki şimdi bu yazıyı niye yazıyorum onu da belirteyim, elbette artık daha tecrübeliyim ve elbette artık top eleven rakibe karşı taktik konusunda uzman sayılırım. Kelebek, elmas gibi top eleven tabirlerini kullanmam Türk kullanıcılar için yeni sayılsa da artık yeni deneyimlere adım atma ve yeni top eleven karşı taktikleri ile sizlerleyim.

Top Eleven Karşı Taktik Ne Demek ?

Top eleven rakibe göre diziliş yani karşı taktik rakip takımların dizilişlerine karşı oynaman gereken diziliş ve emirleri içerir. Tabi bu demek değildir ki hep rakibe göre dizilişinizi ayarlayacaksınız. Eğer siz güçlü ve oturmuş bir takımsanız ve rakibiniz sizden zayıfsa taktiğinize dokunmayacaksınız. Değişiklik yapmadan maçlara çıkacaksınız. Oturmuş bir takım her zaman 1-0 önde başlar ancak rakibiniz taktiğinizi size göre şekillendirip top eleven karşı taktik uyguladıysa o zaman dengeler değişebilir.

Defansif Takımlara Karşı Taktik Belirleme

Top Eleven oynayan hemen herkesin yaşadığı sıkıntılardan bir tanesi rakip oyuncunun kullanıdığı taktiğin zayıf yönlenrini belirlemek ve kendi taktiğimizi buna göre ayarlamaktır. Oyun içerisinde eğer başarılı olmak istiyorsanız kesinlikle sabit bir taktik üzerine yoğunlaşmamalısınız. Her zaman rakiplerinizin dizilimine göre kendi diziliminizi ayarlayarak istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Sizlere sunacağımız top eleven karşı taktik tablosuna bakarak sizde hangi taktiğe karşı nasıl oynamanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Sizlere sunacağımız taktikler aslında oyunun bize sunduğu olanaklar dahilinde belirleniyor. Bu taktiklerden bir kısmı ise oldukça popüler ve birçok oyuncunun kullandığı taktiklerdir. Ancak hiçbir taktiğin yüzde yüz galibiyet garantisi bulunmuyor. Taktikler eşiti güçteki takımlar baz alınarak yapıldığı için birinci seviye bir takımın onuncu seviye bir takımı yenmesi gibi bir durum ortaya çıkmamalıdır.

4-1-3-2 Taktiğine Karşı Diziliş ve Emirler

RAKİBİN TAKTİĞİ 4-1-3-2
Rakip oyuncu eğer taktiğini aşağıdaki şekilde ayarladıysa yani 4-1-3-2 şeklinde;
DL-DC-DC-DR
—-DMC——
ML-MC-MR
—ST-ST—–
UYGULANACAK KARŞI TAKTİK
4-1-3-2 dizilişine karşı uygulanabilecek karşı taktik; 3-2-2-2-1
———DC-DC-DC——–
DML(G)———-DMR(G- Geriye Ok)
——–MC-MC———–
AML————-AMR (her ikisi de kırmızı ok)
———–ST————-
KULLANILACAK EMİRLER
Takım Anlayışı: Normal
Pas Yönü: Her iki kanattan
Pres Tarzı: Kendi Sahanda
Top Çalma Tarzı: Normal
Pas Atma:Kısa
Markaj Tarzı: Bölgesel
Ofsayt : İşaretli
Kontra Atak: İşaretli Değil
NEDEN BU TAKTİĞİ UYGULADIK
4-1-3-2 taktiği defansif sayılabilecek ve çok tercih edilen dizilişlerden birisidir. Dikkat ederseniz taktiğin açık noktası orta sahanın göbeğinde bulunan oyuncu eksikliği, tam bu noktada ne yapmaya çalıştığımızı anlamanız gerek. Orta sahası kalabalık, rakibin ML ve MR oyuncularını DMC’ler ile kapatarak rakibi orta sahadan vurma planımız var. En çok dikkat etmemiz gereken yer ise  orta sahada kullanacağımız AML ve AMR oyuncularının gizli forvet özelliklerinin bulunması, bol pozisyon yakalayıp girdiğimiz pozisyonları gole çevirmemizi sağlayacaktır.

Oyunda karşınıza defansif anlayış ile oynayan bir takım çıktı. Bu durumda kullanacağınız top eleven karşı taktik genel olarak atak üzerine olmalıdır. Nedenini ise şu şekilde açıklayayım. Defansif anlayışta oynayan takımlar ilk olarak gol yememeyi önemserler. Bu nedenle defansları çok sağlamdır. Ancak bu taktiğin dezavantajı ise gol atmada sıkıntı çekmeleri. Yani defansif anlayıştaki takımlara karşı gol atmakta zorlanabilirsiniz. Ancak onlarda size kolay kolay gol atamayacaklardır. Bu defansı aşmak içinse kendi takımınızın defansını biraz azaltmalı ve hücum hattına destekte bulunmalısınız. Tercihen taktik eşleşmeleri ise aşağıdaki gibi olabilir.

Bu taktikleri uygularken takımınız hücum futbolu oynayacağı için emirler kısmından takımınızın ofansif olarka oynamasını emretmelisiniz. Bu sayede takımınızın kısa sürede başarılı olduğunu görebilirsiniz. Günümüz futbolunda da bunun açık örnekleri bulunuyor. Örneğin, Real Madrid, Bayern Münih gibi ofansif oynayan takımların karşındaki rakipler genel olarak defansif ve kontra atak futbolunu benimserler. Ancak oynanılan ofansif futbolu daha fazla gol atmayı amaçladığı için defansif anlayıştaki takımlar genelde istedikleri sonucu elde edemezler.

Ofansif Takımlara Karşı Taktik Belirleme

Rakip takım defansif anlayışta değil de ofansif anlayışta bir taktik ile karşınıza çıktı. Bu durumda uygulayacağınız top eleven karşı taktik defansif anlayışta olmalıdır. Aklınıza “defansif anlayış ile oynarsam yenilmezmiyim?” diye bir soru gelebilir. Eğer hangi taktiğe karşı nasıl oynamanız gerektiğini bilmiyorsanız o zaman istediğiniz sonucu alamazsınız. Ancak size burada rakip dizilimlere göre nasıl oynamanız gerektiği yani top eleven karşı taktik anlatılacak. Bu sayede rakiplerinizi kolayca yenebileceksiniz. Örneğin, Euro Cup 2004 turnuvasında defansif anlayış ile oynayan Yunanistan tüm beklentileri aşarak turnuvada sürpriz bir şekilde şampiyon olmuştu. Bunun asıl nedeni ise takımlara karşı uygulanan doğru taktiktir. İşte sizde bu doğru taktikler ile istediğiniz başarıyı yakalayabilirsiniz.
Ofansif dizlişler her ne kadar göze iyi gelse de dezavantajları da oldukça fazladır. Özellikle defans hattının üç oyuncu ile kurulu olması ya da orta sahanın defansa katkı sağlamayıps adece hücuma odaklanması kontra ataklarda ofansif anlayıştaki takımlara karşı sıkıntı yaratabilir. Ayrıca defansınız çok sağlamsa karşı takımın ofansif anlayışta oynaması sizi çok fazla etkilemeyecektir. Eğer ileri uç oyuncularınız kaliteliyse o zaman yakalayacağınız bir iki gol pozisyonu ile maçı galip tamamlayabilirsiniz. Bunun için ofansif anlayıştaki takımlara karşı doğru top eleven karşı taktik dizilimlerini belirlemeniz gerekiyor. Peki, dizilimler nasıl olmalı? Cevabı aşağıda.

3-5-2 Taktiğine Karşı Diziliş ve Emirler

RAKİBİN TAKTİĞİ 3-5-2 veya 3-5-1-1
 ———–ST———–
———-AMC———-
ML–MC–MC–MC–MR
————————-
—–DC—DC—DC—–
 UYGULANACAK KARŞI TAKTİK 4-5-1 V Tarzı
 ————-ST—————
AML———————AMR
———MC——-MC———
DMC (KIR)—DMC (KIR)
DL—- —-DC–DC———DR
 UYGULANACAK EMİRLER
Takım Anlayışı: Ofansif
Pas Yönü: Karışık
Pres Tarzı: Kendi Sahanda
Top Çalma Tarzı: Normal
Pas Atma: Karışık
Markaj Tarzı: Bölgesel
 NEDEN BU TAKTİĞİ UYGULADIK
 Bu taktiği belirlemizin en önemli etkeni eğer kontra atak veya ofsayt taktiğini işaretlediyseniz rakibinizin AML AMC veya AMR oyuncusu olmamalı. Eğer rakibinizde bunlar varsa ikisini de işaretlemeyin.

Kısacası ofansif dizilişler için Top Eleven karşı taktik olarak bu taktikleri kullanabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken çok önemli bir husus daha var. Taktiklerinizi belirlerken oyuncularınızında taktiklere uygun olması gerekiyor. yani elinizden geldiğince kadro derinliğinizi geniş tutun. Bu sayede sakat ya da cezalı olan oyuncuların yerini doldurabilir ve bu taktikleri daha kolay uygulayabilirsiniz. Ayrıca her zaman iyi oyuncular almaya çalışın. Eğer mümkünse ekstra özelliği olan oyuncuları almanızda fayda vardır. Tüm bu taktikleri deneyerek sizde istediğniiz başarıyı elde edebilirsiniz. Aynı zamanda top eleven token hilesi makalelerimizi de denemeyi unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Top Eleven En iyi Taktik - Real Taktiği 2015 başlıklı makalemizde 2015 Top Eleven Taktikleri, En iyi top eleven taktikleri ve Top eleven taktiğim nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 10 tane yorum yapılmış.

 1. Emre diyor ki:

  Kardeş bana çok acil rakip 4 4 2 klasik oynuyor aynı gucteyiz nasıl taktık uygulamalıyım yardımcı olursan sevınırım mac yarın sabah 11 de

  • Caner diyor ki:

   Ben 24 lw.im kardeşim.. bu oyunun en iyi taktiği bana göre DL(red) DC DC DR(red) – DMC(mavi) – MC MC – AML(red) AMR(red) – ST.. Ofansif- karisik -karisik -sıkı – tam saha pres – top clma tarzi zor weya normal.. kontra acik – Ofsayt acik

 2. ihsan özbaş diyor ki:

  arkadaşlar siz rakip oyuncuya göre taktik yapmayın onlar size göre yapsınlar. takım anlayışını ayarlardan boşuna değiştirmeyin olması gereken neyse o kalsın onun üstünde çalışın

 3. selami diyor ki:

  hadi lan ordan sen rakiplerine karşı taktiklerini değiştirmede gör dünyanın kaç bucak olduğunu

 4. Kerim diyor ki:

  Mrb arkadaşlar 8. Seviyeyim şimdiye kadar birçok taktik ve emir denedim biraz tecrübem oldu tabi. Rakibinizi açık olan yerlerden vurun yani rakibiniz hep ortaya yığılmışsa önünü kapatın ama kanatlara oyuncu koyun ve atağı kanatlardan yapın defansa 5 tane oyuncu koymayın pek işe yaramıyor rakip sizden güçlüyse defansif oynayın rakip zayıfsa ofansif yada sert hücum oynayın kendi sahanda pres de kontra açık ofsayt taktiği kapalı oynayın tam saha preste kontra kapalı adam adama oynayın ama bunuda çok önermem kart görme riskiniz artar rakibinizin sizden güçlü olması pek önemli değil taktik ve emirlerde bitiyor herşey alacağınız oyuncuların özellikli olmasına dikkat edin oyuncu alırken istatistiklerine bakın son birşey örneğin dc oyuncunuza antreman verirken defans özelliğini açın ki defans özelliği güçlensin atak özelliğini kapatın boşuna özellik atağa yüklenmesin şu an oyuncularım 5 ve 6 yıldız yani 55 ve 60 ta 2 yıldızlı dc bi oyuncum var takımın en iyilerinden defansı 50- atak 33- zihinsel fiziksel 40 civarı hep defansa yoğunlaştım ve çok çok iyi. Sürekli taktik ve oyuncu değiştirmeyin oyuncular alışamıyor bir taktik seçin hep onla oynayın oyuncuların morali full olsun maç yoğunluğunuza göre günde bir hazırlık maçı yapın iyi oyunlar

 5. Hasan diyor ki:

  Admin o kadar biliyorsun demek, ozaman yazarken ve anlatırken biraz dikkatli bak, 4-5-1 V tarzı dizilişinde kaç oyuncu var, sen dur ben söyleyeyim kaleci ile beraber 12 kişi.

 6. Patron diyor ki:

  Selam herkese. Kendı takdıgımden bahsedecegım. dızılıs 4(def)-3(mc)-2(aml-amr)-1(st) bu takdıkde uygulanabılır takdık sıstemı ofansıf- Ortadan- Kendı sahanda pres – Normal – Kısa – Bolgesel – KA acık – OT acık. Sımdı neden bu sıstem ve bu takdık. Top elevenda defans ve orta saha muhakkak guclu olmak zorunda yoksa takımınız hem mucadele acısından hemde karsı atak konusunda cevap vermekte zorlanabılır. Guclu bır defansı kanatlarını ılerıye donuk oynattıgınızda aml ve amr ıle degısken oynayıp rakıp defansı kolayca cozmenızı saglar ama unutmayın kanat oyuncularınızın kesınlıkle en ust sevıyeye sahıp olması gereklı yanındada + ozellıklerı olursa tadından yenmez hale gelır. Orta sahanız da guclu olmalı son donemlerdekı kollektıf futbol anlayıslarına baktıgımızda amc kullanımı serbest olarak yapılmaya basladı buda sabıt amc nın artık tarıh oldugu anlamına gelıyor o yuzden serbest dolastırabılecegınız bır amc yaratmak ıstıyorsanız 3 lu orta sahanın gobegınde oynayan oyuncunuzu ılerı oku ıle serbest amc halıne getırebılır ve suprız goller atmasını saglayabılırsınız. Takımınızda muhakkak aml ve amr olmalı ıster amr amc ıster amr mr yada aml pozısyonu ıcın aynıları sabır amr ve aml kullanmayın derım pozısyon adapdasyonu basınıza dert acabılır. Nıye tek forvet ? arkadaslar tek forvet kullanacagınız oyuncunun kesınlıkle nokta golcu olmasına dıkkat edın yada en ust sevıyede bır forvet monte edın. rakıp defansı ıster 3lu ıster 4lu ıster 5lı olsun oyun ıcınde takdık bılgınızı kullanmak ıstersenız forvetınızı amc bolgesınede gelmesı ıcın gerı okunu yada defansı karıstırması ıcın ılerı okunu kullanıp orta sahanızın acılan bosluklardan suprız gollerını cokca gorebılırsınız. Bu takdıkte olakı gerıye dustunuz o zaman tum defans oyuncularınızı kırmızı ok ıle ılerıye gonderıp ofsayt takdıgını kapatıp sert hucuma gecıs yapmalısınız ve top calma durumunuzda zor ısaretlı olmalı o zaman hemen karsılık verıp guzel bır gol bulacaksınız. Ben bu takdıkle suan 35. lvl deyım ve bu takdıkle 9 şl şampıyonlugu 11 kupa sampıyonlugu ve 29 lıg sampıyonlugu kazandım. Kucuk bır tıyo oyuncularınıza mactan once antreman yaptırmayın musaıt zamanlarda dostluk macları duzenleyın hem para kazanırsınız hemde oyuncularınızın formu ust sevıyeye cıkar soylemesı benden denemesı sızden haydı kolay gelsın…

 7. Gokhan74 diyor ki:

  4.2.2.2 karşı taktik

 8. Hamza diyor ki:

  RED MQQN FEDERASYONUMUN ADI GELİN VE BENİ GÖRÜN FAZLA LAFA GEREK YOK OYUNCULARINIZI BİR GÜNDE 7 8 yıldız ⭐️ YAPILABİLİR SIRRI BENDE?? ŞAKA YAPMIYORUM GELİN VE GÖRÜN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir